Авторизация
 
 
Регистрация на сайте
Восстановление пароля


Новостные каналы


Skip Navigation LinksTopTJ.com  →  Новости Таджикистана  → 

Лента новостей

27.12.200714:49

На борту самолёта «Таджик Эйр» родился малыш

Автор: Малика Рахманова

Душанбе. 27 декабря. «Азия-Плюс» - В салоне самолёта авиакомпании «Таджик Эйр», выполнявшего 23 декабря рейс по маршруту Санкт-Петербург – Душанбе на свет появился малыш. Как сообщила сегодня «АП» пресс-секретарь авиакомпании Назира Давлатова, это уникальный и единственный случай в истории авиакомпании за последние 30 лет.

По её словам, при прохождении необходимых процедур перед вылетом, беременная пассажирка Умеда заверила работников авиакомпании, что роды ещё не скоро, её состояние здоровья не вызывает опасений и она спокойно перенесёт полёт. «Однако через 10-15 минут после взлёта у неё начались родовые схватки, - отметила пресс-секретарь – Несмотря на то, что среди пассажиров не оказалось врачей, члены экипажа не растерялись и приняли решение самостоятельно принять роды».

Появиться малышу на свет помогли бортпроводницы - Зебо Халикова и Гульноз Гурезова. «Они подготовили имеющиеся на борту необходимые медикаменты, чистые полотенца, салфетки и перевели роженицу в специально подготовленное место, - продолжила Н. Давлатова. - Роды продолжались в течение всего полёта - четыре с половиной часа. Наконец, едва коснувшись взлётно-посадочной полосы столичного аэропорта, раздался крик новорождённого младенца. Родился мальчик! Пассажиры аплодировали и бесконечно произносили слова  благодарности всем членам экипажа, а в особенности Зебо и Гульноз».

У трапа лайнера уже поджидала машина скорой помощи, которая отвезла Умеду Фозилову с малышом в роддом №2. «Врачи отметили, что Зебо и Гульноз справились на отлично», - подчеркнули в «Таджик Эйр».

Таким образом, самолёт ТУ-154, вылетев из Санкт-Петербурга со 150 пассажирами на борту, приземлился в аэропорту Душанбе со 151 пассажиром.

По словам Н. Давлатовой, руководители авиакомпании «Таджик Эйр» подарили маленькому сыну Умеды детскую коляску, комплект для новорождённого и новогодние подарки.

Источник: ИА Азия Плюс
5.0
- всего оценок (3)
- ваша оценка


Новый комментарий
Автор Сообщение
КНЯЗЬ
14.01.2008 15:58
Гость
IP:NA

ВОТ ВЫРАСТИТЬ БУДЕТ ПРИЗДЕНТОМ ТАДЖИКОВ

 

 

ahl
06.01.2008 15:19
Гость
IP:NA

 Alloh umrasha daroz kunad

i spasibo rabotnikam tajik air

etazhe nash tadzhikskiy sin

Ghamxori millati TjK
05.01.2008 23:01
Гость
IP:NA

salom xalq in hammash taghdiri Xudohay. vay barodar sad dar sad xato guftaast,ki (digar joy nayofti dar smon tavallud kadi )in hammash xosti Xudost! xayol kadi,ki  tavallud kardan in kori elektroniyay monandi blutusi nikia hay?

 lekin mo metarsem,ki hamu Tajik Air bileti havay bechorara nagira))) xay Xudo insof tiyashona !

GUZPAKPAK
04.01.2008 15:50
Гость
IP:NA
УРРААА ОДНОГО ЧАМШУДА БОЛЬШЕ СТАЛО. НАДО ЕГО БЫСТРО ПРИУЧИТЬ ГОТОВОИТЬ ЧЕБУРЕКИ ГОТОВИТЬ ДО ТОГО КАК НАЧНЕТ АРОБАКАШИ ДАР ЧЕРКЕСОВСКИЙ БОЗОР
орион
04.01.2008 13:21
Гость
IP:NA
Я удивлен безответственности новоиспеченной мамочки.Ей очень повезло ,но не потому что стюардессы справились с ведением родов. Могли возникнуть много осложнений ,когда не возможно помоч без специалистов и без специальных условий.Стюардессы молодцы,а будущим мамам советую не рисковать и надеятся не на АЛЛАХА а на здравый ум.Спасибо что пополнила наш генофонд.
Диля
04.01.2008 10:38
Гость
IP:NA
Умеда желаю тебе самого харошего что есть в этом мире! Процветание, мира, добра! Пусть этото год приносит тебе много- много счастье! Нам женщинам это так нехвотает! Пусть этот ребенок баракаи хонат бошад!
мгтуга
04.01.2008 06:36
Гость
IP:NA
дай бог вирастиш стань директором таджик эйр
Mohi tobon
03.01.2008 16:57
Гость
IP:NA
Taj Girl28.12.2007 06:12
  [quote]Holi bovari dorum hamun duhtare ki dar samalyut kudak tavvalud kard Tajikair majbur mekna sumi belati hamu kudaka ai dastush megiran:))) I tojikair bovar knen ai murda kafansha mezana megira in hel be insofonro ma da yagonjo nadidam :([/quote]  oni ne imeyut prava brat dengi za bilet potomuchto do 5 let besplatno ))))

 

 

OTO28.12.2007 02:29
  Holi bovari dorum hamun duhtare ki dar samalyut kudak tavvalud kard Tajikair majbur mekna sumi belati hamu kudaka ai dastush megiran:))) I tojikair bovar knen ai murda kafansha mezana megira in hel be insofonro ma da yagonjo nadidam :(

 Хат та ай номи хар ки нанавис.

Ту пеш ай навистан фикр кун, хатут маъне надорад.

Явно какой то кудак!

беспридел
03.01.2008 15:55
Гость
IP:NA
неки соз кадай
saloh
02.01.2008 06:49
Гость
IP:NA
Оллох умриша дароз кунад!
фуркат
01.01.2008 15:09
Гость
IP:NA
              счастья здоровья малышу чтоб у него все было хорошо!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Iftikor
30.12.2007 09:16
Гость
IP:NA

Худо умраша дароз гардонад. Ва бигзор доимо дар сафар бошад, чун шоир гуфтааст:  

Бисёр сафар бояд, то пухта шавад хоме....

Ва ба он момадояхои хавои (боз ягон лугати бехтар аст?) ташаккур гуфта, аз Худои таъоло хохони онам, ки хеч гох дарди сари фарзандонашонро набинанд.

 

29.12.2007 23:28
хыыы) крутоо здоровья счастья ещё одному гражданину мира)
Дилафруз
29.12.2007 13:43
Гость
IP:NA

     Появиться малышу на свет помогли бортпроводницы - Зебо Халикова и Гульноз Гурезова.

Respektдевушкам.Я бы точно в обморок упала бы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TAJLOL
29.12.2007 08:49
Гость
IP:NA

STUARDESAHOI TAJIKAYR BALORA NAMETONAN.  KHUDORO SHUR YAK MEDSESTRA DAR  SAMOLYOT BUD.

ТИФЛЕ ДАР ДОХИЛИ ТАЙЁРА БА ДУНЁ ОМАД

Шаби 23-уми декабр дар хатсайри Санкт-Петербург-Душанбе дар дохили тайёра тифле ба дунё омад.

Чуноне, ки аз дафтари матбуоти ширкати То?ик Эйер ба мо иттилоъ доданд, к?дак соати 11.00 шаб ба дунё омадааст ва тифли ба дунё омада ша?рванди То?икистон аст.

Модари к?дак Умеда Фозилова 22-сола, ша?рванди То?икистон, сокини ша?ри ??р?онтеппа, дониш??и курси сеюми ш?ъбаи ?оибонаи факултаи филологияи Донишго?и ба номи Носири Хусрави ша?ри ??р?онтеппа мебошад. Аз р?и маълумот?о навзод писар буда, дар оила тифли дуюм аст. Фарзанди якуми хонадон духтарча аст. Ва?те ки ?авопаймо фуруд омад, ба ? ёрии аввалини тибб? расонида шуд. Биёед, а?воли модару к?даки хуштолеъро пурсон шавем.

- Умедабону, ба шумо тавлиди тифлаку наздикшавии Соли навро муборакбод мег?ем!

- Ташаккур.

- Таваллуди тифли батнатонро дар дохили тайёра ч? гуна шар? меди?ед?

- Н?? мо? пеш ман барои истиро?ат ба пеши шав?арам Ша?обиддинов Ра?матулло, ки дар ша?ри Санкт-Петербурги Русия ?арор дошт, рафта будам. Бо хости Худованд ?омила шудам ва чун р?зу мо?и таваллуд, наздик шуд, мо хостем, ки ?ам тифлакамон дар Ватан чашм кушояду ?ам Соли навро дар и?отаи хешу а?рабо ?айд намоем. Бо ин ма?сад шав?арам р?зи 23 декабр чиптаи тайёраро харид. Во?иан духтурони Санкт-Петербург гуфта буданд, ки м??лати охирини таваллуд 26 декабр аст. Аммо як р?з пеш аз парвоз ву?удамро дарди бача пахш намуд. Аз пайдошавии дард ба шав?арам чизе нагуфтам. Чунки ?ариби парвоз буду мо дар тараддуди он будем.

Тайёра аз фурудго?и Санкт-Петербург чор соат дер парид. ?ангоми парвоз боз маро дард гирифт. Чун аён буд, ки ва?ти зоиш аст, маро ба долончаи хурди тайёра бароварданд.

- Оё ягон акушер-гинеколог дар самолёт ?узур дошт?

- Не, мутаассифона дар ?авопаймо чунин хизматрасон? набуд ва байни мусофирон низ касе ёфт нашуд. Тан?о хо?арони шаф?ате, ки ?ангоми парвоз ?амсафаранд, ба?рам мададу ?амхор? намуданд.

- Ба шумо ч? гуна хизмат расонида шуд?

- Албатта, дохили тайёра чун беморхона васеъ нест, ки тамоми ашёи тибб? ?ой гирад. Вале хо?арони мададгор бо чусту чолок? тифламро бо сачо??ои тоза парпеч намуданд.

- Тавлид дар дохили тайёра во?еаи а?иб аст. Худи шуморо он ла?за ч? э?сосоте фаро гирифта буд?

- Хеле пур?ая?он буд он ла?за, асабон? низ шудам. ?амаи мусофирон ого? ва ?айати хизматрасонии тайёра дар такудав буданд. Шукри Худо бе мушкил? таваллуд кардам.

Дар дохили тайёра низ мусофирон ману шав?арамро табрик мегуфтанд. Хушдоманам, ки дар фурудго?и Душанбе интизор буд, сахт дар шигифт афтод.

Имр?з аз ширкати «То?ик Эйер» омада табрик намуданд ва ба писарчаам коляска т??фа оварданд. Аз р?зномаю телевизион низ ба навор гирифтанд, мусо?иба оростанд. ?е? бовар надоштам, ки ба ин во?еа ин ?адар тава???? мекунанд.

- Ба тифл ч? ном гузоштан мехо?ед?

- Баъзе?о бо ш?х? мег?янд, ки тифлро Лочин ном гузоштан даркор. Дигаре Парвоз мег?яд.

То ?ан?з сари номгузор? андеша дорем. Шояд хусуру хушдоманам ба набераашон номи муносибе пайдо кунанд…

- Ал?ол саломатии шумову писарчаатон ч? хел аст?

- Шукри Худо, ягон та?йироти манфии ?исмониеро ?ис намекунам. Писарчаам низ та?ти назорати табибон ?арор дораду саломатиаш хуб аст. Ман аз фурсат истифода намуда, ба нафароне, ки барои таваллуди к?даки дуюмам за?мат кашиданд, миннатдор? баён медорам ва Соли навро барояшон муборакбод мег?ям.

- Умеда?он, бигзор писарчаатон ба воя расида, дастгиру мададгоратон гардад. Ба шумо комёби?о хо?онем ва Соли наватон муборак бошад.

- Ташаккур.


 

zulya
29.12.2007 07:28
Гость
IP:NA

sumi bileta ziyod megiranu yagon yorii avvaliya doshtagi odam da bort nest. Mabodo, khudo nokhosta hamu memurd- chi meshud. Bakhtash omad, kard, ki du dukhtari choloktar paido shud.  Shukr ki hamaash khub anjomid.  Dar oyanda talab kardan darkor, ki yagon dukhtur boshad, sihatii hamaro az darbori khudovand mekhoham.

 

t4jik_8787
28.12.2007 16:01
Гость
IP:NA
nomsha GAGARIN monan meshava . mearza bafikrum ,
t4jik_8787
28.12.2007 15:58
Гость
IP:NA
Taj Girl:chixeli sum ?? ba u darajae be insof nestan apa, naxo ay ya kudagi 1.5 kiloha sum bgiran , to 20 kilora  besumay, ira ruchnoy bor hisob meknan, namegiran,, zik nashav.)))
t4jik_8787
28.12.2007 15:48
Гость
IP:NA
da ya jo shishta nametoni , joi zoidan nayofti diga  rafti da osmon da masofai 10000 m, TAVALUD KADI?? xay sozay nomsha  OSMONBEK, monen meshava,
Гузаль
28.12.2007 08:17
Гость
IP:NA
Рада что все так хорошо закончилось, надо же родить во время родов. А на счет того, что молодая мать зщаверила что у нее роды не скоро, может так и было. Думаю, что роды могли в связи с из-за сильного волнения начатся до времени. Всем кто помогли ей родами хочу сказать "спасибо". Ведь не у всех пациенток наших врачей в Таджикистане получится такие хорошие роды.:)))
 
1
 
 

Обсуждение в Facebook:




Главные новости

06.1208:12«Запасного аэродрома» не будет. О запрете на двойное гражданство
06.1206:54«Песни Абдула»: таджикский мигрант глазами российского режиссера
05.1220:22Чего ожидает Душанбе от нового лидера Узбекистана?
05.1219:14Путин озадачил правительство законом об адаптации мигрантов(1)
05.1216:04Заветная мечта паренька из глубинки. ВИДЕО


Самое обсуждаемое

05.1211:34Таджикистан перейдет на 12-летнее образование в 2020 году(3)
05.1219:14Путин озадачил правительство законом об адаптации мигрантов(1)
05.1211:31Китайская энергетическая строительная корпорация заинтересована в сотрудничестве с Таджикистаном(1)



(C) 2001-2016 TopTJ.com

TopTJ.com - Новости Таджикистана
00:00:00.0156251