Авторизация
 
 
Регистрация на сайте
Восстановление пароля


Новостные каналы


Skip Navigation LinksTopTJ.com  →  Новости Таджикистана  → 

Главные новости, Лента новостей, Происшествия

28.01.201414:59
Источник изображения: news.tj

РИА «Новости»: На таджикско-кыргызской границе замечен отряд Шоха Искандарова

На таджикско-кыргызской границе замечен отряд генерал Шоха Искандарова. Об этом сообщает на сайте РИА «Новости» российский журналист Аркадий Дубнов.

В своем материале Дубнов утверждает, что по данным источников в силовых структурах Таджикистана и Кыргызстана, «в последние дни ситуация на киргизско-таджикской границе снова обострилась. Причиной тому стало появление вблизи границ с Киргизией в Согдийской области Таджикистана полувоенных формирований в количестве полутора сотен вооруженных, одетых в гражданское лиц, под командованием генерала Шоха Искандарова, бывшего полевого командира таджикской оппозиции, уже давно ставшего офицером таджикских силовых структур. Киргизский МИД ответил на это 25 января нотой в адрес Душанбе, в которой выражена озабоченность столь явной демонстрацией силы… Таджикские власти уверяют в ответ, что ситуация находится под контролем, и разрядится в ближайшие дни. Учитывая последние события, вряд ли это станет возможным благодаря двухсторонним договоренностям, непримиримость амбиций Душанбе и Бишкек не позволяют на это надеяться. Надежды на то, что медиатором в разрешении конфликта между ними захочет стать кто-либо из союзников по ОДКБ, Россия или Казахстан, пока не оправдываются. В Москве и Астане демонстрируют невмешательство. В такой ситуации единственным действенным посредником может стать руководство ОДКБ, ведь миротворчество уже официально является одной из заявленных целей этой организации».

В МВД Таджикистана «АП» не стали отрицать данное утверждение российского журналиста. «Мы не владеем этой информацией, и отрицать или подтвердить это не можем»,- сказали «АП» в пресс-службе МВД.

Выяснить существование ноты кыргызского МИД и его содержание во внешнеполитическом ведомстве Таджикистана также не удалось.

Напомним, Мухамадшо Искандаров ранее занимал должность замначальника Управления МВД по Раштской группе районов, на востоке страны, территория которой граничит с Кыргызстаном. В декабре прошлого года он был назначен начальником ОМВД Турсунзаде. Дозвониться в ОМВД города Турсунзаде «АП» не удалось: телефон приемной не отвечает.

Шох Искандаров в годы гражданской войны в Таджикистане воевал на стороне Объединенной таджикской оппозиции. После подписания межтаджикского соглашения о мире перешел на службу в погранвойска Таджикистана. В 1998 году руководил операцией против боевиков полковника Махмуда Худойбердиева в Согдийской области. Год спустя был назначен начальником погранотряда в Джиликульском районе.  В том же году участвовал в операции по освобождению кыргызских милиционеров и граждан Японии, которые были захвачены перешедшими с территории Афганистана в Кыргызстан боевиками. С апреля 2011 года занимал должность замначальника УМВД Раштского региона.

Источник: ИА "Азия Плюс"
Автор: Азия-Плюс
4.0
- всего оценок (2)
- ваша оценка


Новый комментарий

Обсуждение новости

 
1
 
 
 
 
 
 
Автор Сообщение
30.01.2014 15:17ответ на сообщение →Bankster (30.01.2014 15:07)
User Bankster (30.01.2014 15:07:26) wrote:

Ееееееее ты я мурги балабол бдай ку :)     

Давай боши !  Мард модари якаси дигара акорат намекна !  Фахм ина падарлахнат !!! 

 слыш ты петух дырявый , еще раз пишу я твою маму в рот кончал ! пидарас ты конченный! если не веришь сучара иди спроси своего отца,как раз я её ебал на спине твоего пидор отца !!! Хароми зода!

30.01.2014 15:07ответ на сообщение →Tajikistan_2014 (30.01.2014 15:02)

Ееееееее ты я мурги балабол бдай ку :)     

Давай боши !  Мард модари якаси дигара акорат намекна !  Фахм ина падарлахнат !!! 

30.01.2014 15:02ответ на сообщение →Bankster (30.01.2014 14:44)
User Bankster (30.01.2014 14:44:53) wrote:

ООООооооооо на маму переходим значит ???  Ишак это ты невоспитанная ты мразь !!! :) 

ты где живешь гандон ? вижу пальцы у тебя длинные и богатая фантазия и внутренний мир )) давай номерочек свой оставь, буду очень признателен ! 

  я твой рот ебал пидарас ! и твою родню раком всех по очереди ! тебе пидарасу адрес написать ? а где угрозы типо я тебя вичеслю ,найду ,приеду ...?

Знай шлюха я твой рот выебу пидарас недоношенный

30.01.2014 14:44

ООООооооооо на маму переходим значит ???  Ишак это ты невоспитанная ты мразь !!! :) 

ты где живешь гандон ? вижу пальцы у тебя длинные и богатая фантазия и внутренний мир )) давай номерочек свой оставь, буду очень признателен ! 

30.01.2014 14:20ответ на сообщение →Bankster (30.01.2014 14:10)
User Bankster (30.01.2014 14:10:07) wrote:
User Tajikistan_2014 (30.01.2014 12:42:08) wrote:
User Bankster (30.01.2014 11:22:56) wrote:
User Мехнатдуст (30.01.2014 8:13:26) wrote:
User Аскар СеСе (29.01.2014 23:37:47) wrote

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

 Преимущество будет у всех кроме Кыргызстана и Таджикистана.

 Правильно ! Молодца Мехнатдуст, хоть что то нормальное написал за последнее время )) 

Ну а Вы господа долбаебы, Tajikistan 2014 и Arafsi, ваше место на войне, от таких ебланов как Вы нам надо избавляться !!!

Балаболы-долбаебы как Вы только и делают, что сидят за компом и строят из себя воинов и патриотов.  От Вас пользы для нашего общества ровно столько сколько у сигареты для человеческого организма! 

Бабки надо зарабатывать !!! Экономику поднимать !!!  Общий язык с Узбеками и Киргизами найти !!!  

 и потом блядь засунь свой узбакский язык черт ебанный киргизу в жопу ! пидарасы монголоиды

 Тебе сколько лет лузер ? 12-13  наверное ?   

 когда ебал твою маму в рот , ты был жидким в моем члене ! а теперь тупой черт по считай себе сколько мне лет ! дырявый ишак с тупым вопросом ! помогал бы своей маме хуй сосат чем тут умничать пидарас пиздаглазовый

30.01.2014 14:10ответ на сообщение →Tajikistan_2014 (30.01.2014 12:42)
User Tajikistan_2014 (30.01.2014 12:42:08) wrote:
User Bankster (30.01.2014 11:22:56) wrote:
User Мехнатдуст (30.01.2014 8:13:26) wrote:
User Аскар СеСе (29.01.2014 23:37:47) wrote

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

 Преимущество будет у всех кроме Кыргызстана и Таджикистана.

 Правильно ! Молодца Мехнатдуст, хоть что то нормальное написал за последнее время )) 

Ну а Вы господа долбаебы, Tajikistan 2014 и Arafsi, ваше место на войне, от таких ебланов как Вы нам надо избавляться !!!

Балаболы-долбаебы как Вы только и делают, что сидят за компом и строят из себя воинов и патриотов.  От Вас пользы для нашего общества ровно столько сколько у сигареты для человеческого организма! 

Бабки надо зарабатывать !!! Экономику поднимать !!!  Общий язык с Узбеками и Киргизами найти !!!  

 и потом блядь засунь свой узбакский язык черт ебанный киргизу в жопу ! пидарасы монголоиды

 Тебе сколько лет лузер ? 12-13  наверное ?   

30.01.2014 13:57ответ на сообщение →МАХСУМ (30.01.2014 07:56)
User МАХСУМ (30.01.2014 7:56:34) wrote:
Арзу шикояти мардум алайҳи онҳо зиёд шуда буд. Марзбонони ӯзбак аз сокинони Тоҷикистон барои убур аз марз пайваста ришва меситонданд. Онҳо нисбат ба мардуми тоҷик бадбинӣ доштанд. Гуфта мешуд, ки посгоҳи “Плотина” бахше аз қаламрави Тоҷикистон аст. Вале чаро он ҷо марзбонони ӯзбак мустақар буданд? Тибқи харитаву нақшаҳои замони Шӯравӣ он ҷо қаламрави Тоҷикистон буд. Ман ба ниҳодҳои марказӣ дар ин бора гузориш кардам ва дар ниҳоят, як кумисиюни вилоятӣ таъсис шуд. Ман низ узви ин кумисиюн будам. Дар ҷараёни кори ин кумисиюн бо ҷониби Ӯзбакистон музокирот доштем, вале натоиҷи онро ӯзбакҳо имзо намекарданд. Онҳо такия ба нақшаҳое, ки худашон таҳия карда буданд, иддаъо доштанд, ки он ҷо хоки Ӯзбакистон аст. Ин посгоҳ барои Ӯзбакистон хеле муҳим буд. Зеро бахши аъзаме аз заминҳои Ӯзбакистон тавассути конол (оброҳ)-ҳое, ки аз Сирдарё об мегирифтанд, обшор мешуданд. Ба ин далел онҳо намехостанд, ки посгоҳи “Плотина”-ро аз даст бидиҳанд. Аслан, қаламрави Тоҷикистон то ҳудуди бозори шаҳри Бекобод аст. Дар замони Шӯравӣ онҳо ин қисмат аз хоки Тоҷикистонро барои 40 сол ба иҷора гирифта буданд. Вале замони иҷора кайҳо гузашта буд ва онҳо мебоист кунтрули ин қаламравро ба ихтиёри мо мегузоштанд. То ҷойе ки ман иттилоъ дорем, аз “Плотина” чаҳор конол об мегирифт. Яке ба ноҳияи Мастчоҳ, яке барои вилоятҳои ҷанубии Қазоқистон ва ду конол барои худи Ӯзбакистон буд. Вақте музокироти аъзои кумисиюн дар шаҳри Бекободи Ӯзбакистон баргузор мешуд, онҳо дарк карданд, ки даъвояшон беасос аст ва ба таҳдиду таҳқири мо оғоз карданд. Баъди чунин муносибат тоқати ман аз даст рафт. Вақте ба Нов баргаштам, ба касе чизе нагуфтам ва як нақшаи низомӣ барои бозпас гирифтани қаламрави Тоҷикистон таҳия кардам. Пеш аз ин, ҳамаи посгоҳҳои марзии Ӯзбакистон дар ин минтақа ва ҳаракати низомиёни ӯзбакро омӯхтам. Ман дар итоъати худ 92 корманди милиса (пулис) доштам. 15 нафари онҳоро дар маркази ноҳия мондам ва бо дигарон ба сӯйи марз рафтам. Худи амалиёт аз соъати чаҳори субҳ то даҳи рӯз идома дошт. Дар ин муддат ҳамаи марзбонон ва низомиёни ӯзбакро, ки дар ин посгоҳ буданд, боздошт карда ва силоҳҳояшонро мусодира кардам. Вале сарбозонро, ки гуноҳе надоштанд, аз қаламрави Тоҷикистон берун кардам. Рустам Саидов Ба гуфтаи оқои Саидов, барои истихдоми дубора дар пулис аз ӯ ришва хостаанд Амалиёт бидуни тирандозӣ анҷом ёфт. Мо бо истифода аз ҳамлаи ба истилоҳ “психологӣ” (равонӣ) пирӯз шудем. Зеро на лавозими низомии кофӣ доштем, на сарбозони зиёд. Як мошини борбари низомиро аз марзбонон гирифта ва дар ақаби он аробаеро насб кардем. Сипас, як лӯлаи обрасониро бар болои ароба насб кардем, ки шабона ба тӯп шабеҳ мешуд. Мехостем ба ӯзбакҳо нишон диҳем, ки мо лавозими ҷангии кофӣ дар ихтиёр дорем. Нерӯи марзбонони тоҷикро бо шумули маъмурони пулиси ноҳияи Нов пурзӯр кардам. Худи посгоҳи марзии Тоҷикистонро қариб якуним килуметр болотар, тақрибан дар даромадгоҳи шаҳри Бекобод ҷойгир кардам. Вале ӯзбакҳо бо истифода аз ду БТР ва ҳашт мошини зиреҳпӯши “Хаммер” аз роҳҳои ғайрирасмӣ ба мо ҳамла карданд. Ман ҳамон ҷо ҳузур доштам. Онҳо мехостанд худи “Плотина” ё садди обанборро ба тасарруфи худ дароваранд. Мо 6-7 дона норинҷакандоз доштем ва аз сарбозони худ хостам, ки мошинҳои низомии ӯзбакҳоро нишон бигиранд. Худам барои музокирот ба наздашон рафтам. Онҳо моро писанд намекарданд. Ба ман гуфтанд, ки ту раиси пулиси ноҳия ҳастӣ ва чи коре ба марз дорӣ? Барояшон посух додам, ки ҳамзамон раиси ситоди муҳофизати ноҳияи Нов ҳастам ва таъмини назму тартибот дар қаламрави ноҳия вазифаи ман мебошад. Онҳо аз норинҷакандозҳои мо огоҳӣ надоштанд. Барояшон панҷ дақиқа вақт додам, ки қаламрави Тоҷикистонро тарк кунанд, вагарна ночор мешавам ба онҳо ҳамла кунам. Онҳо хандиданд ва суол карданд, ки бо кӣ ва бо чӣ ҳамла мекунӣ? Баростӣ, қабл аз оғози ин амалиёт, аз ҷумлаи собиқ размандагони Иттиҳоди мухолифон, ки як баталён (гурдон)-и онҳо дар ноҳияи Ғончӣ буд, бист нафарро ба ин амалиёт ҷалб карда будам. Вақте ӯзбакҳо размандагони собиқи мухолифинро бо ришҳои дароз ва бо норинҷакандозҳо диданд, шигифтзада шуданд. Дар ҳамин ҳолат ман ба маъмурони пулис дастур додам, ки зуд ӯзбакҳоро боздошт ва силоҳҳояшонро мусодира кунанд. Дар маҷмӯъ 82 нафар аз афсарон ва сарбозони ӯзбакро боздошт кардем. Дар миёни онҳо фармондеҳи нерӯҳои марзбонии Ӯзбакистон низ буд, ки исмашро фаромӯш кардам, вале ёдам ҳаст, ки рутбаи генерал-майор дошт. Дар ҳамин ҳол, вазири умури дохилаи Ӯзбакистон Зокир Олматов телефун ва таҳдидҳое кард. Барояш гуфтам, ки ту вазири ман нестӣ ва аз ту итоъат намекунам. Ҳар чӣ гуфтание дошта бошӣ, ба вазири умури дохилии Тоҷикистон бигӯ. Магар то ин вақт мақомоти марказӣ дар Тоҷикистон ҳеҷ вокунише ба ин қазия накарда буданд? Баъд аз чанд соъат аз Душанбе ҳайъате ба раҳбарии Яҳё Азимов, нахуствазири вақти Тоҷикистон, омад. Вазири умури дохилӣ Ҳумдин Шарипов, фармондеҳи нерӯҳои марзбонӣ Абдураҳмон Азимов дар ин ҳайъат буданд. Баъд онҳо дастур доданд, ки боздоштшудагонро озод кунам. Яҳё Азимов талаб кард, ки лавозими ҷангии онҳоро ҳам бозпас диҳам. Гуфтам, ки ин лавозимро ман дар амалиёти ҷангӣ ғанимат гирифтаам ва ин дигар моли Тоҷикистон аст. Вале нахуствазир ба хотири ҷилавгирӣ аз ташаннуҷи авзоъ хоҳиш кард, ки лавозими ҷангиро баргардонам. Муносибати онҳо ба амалиёте, ки Шумо анҷом додед, чи гуна буд? Онҳо нахуст хостанд алайҳи ман барои "амали худсарона" парвандаи ҷиноӣ боз кунанд. Вале ман далелҳо пеш овардам, ки тибқи қонун амал кардаам. Бояд таъкид кунам, ки Қосим Қосимов, ки он замон раиси вилояти Суғд буд, аз ман сахт пуштибонӣ кард. Як нуктаро низ мехоҳам таъкид кунам. Вақте ин посгоҳро таҳти кунтрул гирифтам, қад-қади хатти нави марз ҷӯйборҳо кофтам ва сарбозонро бо силоҳ дар он ҷо гузоштам. Тибқи иттилоъи мо, ҳамон шаб беш аз 18 ҳазор сокини шаҳри Бекобод аз тарси ҳамлаи тоҷикон ба Тошканд фирор кардаанд. Баъд аз он ки ин қисмати хоки Тоҷикистонро бозпас гирифтем, 37 корхонаи санъатӣ моли Тоҷикистон шуд. Ин корхонаҳо дар замони Шӯравӣ сохта шуда буданд ва Ӯзбакистон онҳоро моли худ медонист. Ин корхонаҳо ҳоло низ фаъоланд? Рустам Саидов Рустам Саидов се маротиба сафари ҳаҷҷро анҷом дода ва ҳоло аз ӯ Ҳоҷӣ Рустам ном мебаранд Бале. Ҳоло бархе аз онҳоро ҷониби Ӯзбакистон ба иҷора гирифта ва ба буҷети Тоҷикистон маблағ пардохт мекунад. Зеро акнун дар қаламрави Тоҷикистон бархе аз бахшҳои корхонаи тавлиди оҳани ин кишвар воқеъ шудаанд. Бархе аз корхонаҳоро соҳибкорони тоҷик фаъол карданд. Вақте субҳи барвақт посгоҳи “Плотина”-ро гирифтем, он ҷо овезаи оҳанине бо рамзи парчами Ӯзбакистон буд. Шабона аз маркази ноҳияи Нов рассомеро пайдо кардам ва ӯ то субҳ ба ҷойи парчами Ӯзбакистон тасвири парчами Тоҷикистонро дар он овеза кашид. Мардум субҳ бо таъаҷҷуб менигаристанд, ки шабона ин ҷо Ӯзбакистон буду ҳоло Тоҷикистон аст. Баъд аз ин ҳодиса ман аз сокинони чанд русто, ки солҳои тӯлонӣ қаламрави Ӯзбакистон маҳсуб мешуданд, тақозо кардам, ки дар мавриди шаҳрвандии худ тасмим бигиранд. Зеро он замон бештари онҳо шиносномаҳои Ӯзбакистонро доштанд. Гуфтам, ки ё равед дар Ӯзбакистон зиндагӣ кунед, ё шиносномаҳои тоҷикӣ бигиред. Дар натиҷа, ҳудуди севуним ҳазор нафар аз ин сокинон табаъияти Тоҷикистонро дарёфт карданд.

 Офарин, ахсан

30.01.2014 12:42ответ на сообщение →Bankster (30.01.2014 11:22)
User Bankster (30.01.2014 11:22:56) wrote:
User Мехнатдуст (30.01.2014 8:13:26) wrote:
User Аскар СеСе (29.01.2014 23:37:47) wrote

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

 Преимущество будет у всех кроме Кыргызстана и Таджикистана.

 Правильно ! Молодца Мехнатдуст, хоть что то нормальное написал за последнее время )) 

Ну а Вы господа долбаебы, Tajikistan 2014 и Arafsi, ваше место на войне, от таких ебланов как Вы нам надо избавляться !!!

Балаболы-долбаебы как Вы только и делают, что сидят за компом и строят из себя воинов и патриотов.  От Вас пользы для нашего общества ровно столько сколько у сигареты для человеческого организма! 

Бабки надо зарабатывать !!! Экономику поднимать !!!  Общий язык с Узбеками и Киргизами найти !!!  

 и потом блядь засунь свой узбакский язык черт ебанный киргизу в жопу ! пидарасы монголоиды

30.01.2014 12:40
пидарасы продайте своих матерей жен сестр дочерей гандоны
30.01.2014 12:39
пидарасы не нравиться Таджикистан идите на хуй суки дырявые ! мы не довольны властью ! а вас петухов выебем
30.01.2014 12:38ответ на сообщение →Bankster (30.01.2014 11:22)
User Bankster (30.01.2014 11:22:56) wrote:
User Мехнатдуст (30.01.2014 8:13:26) wrote:
User Аскар СеСе (29.01.2014 23:37:47) wrote

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

 Преимущество будет у всех кроме Кыргызстана и Таджикистана.

 Правильно ! Молодца Мехнатдуст, хоть что то нормальное написал за последнее время )) 

Ну а Вы господа долбаебы, Tajikistan 2014 и Arafsi, ваше место на войне, от таких ебланов как Вы нам надо избавляться !!!

Балаболы-долбаебы как Вы только и делают, что сидят за компом и строят из себя воинов и патриотов.  От Вас пользы для нашего общества ровно столько сколько у сигареты для человеческого организма! 

Бабки надо зарабатывать !!! Экономику поднимать !!!  Общий язык с Узбеками и Киргизами найти !!!  

 Слыш пидрилла ебанная иди соси у пидздаглазов черт ебанный! я твой рот трахал хуйесос кончены! уьебись в пиздаглазистан и продай своих дочерй и поднимай свою экономику! и своего пидор дружка собой бери ! как его там мехнатдуст или керхурдуста ! пидарасы ебанные!

30.01.2014 11:22ответ на сообщение →Мехнатдуст (30.01.2014 08:13)
User Мехнатдуст (30.01.2014 8:13:26) wrote:
User Аскар СеСе (29.01.2014 23:37:47) wrote

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

 Преимущество будет у всех кроме Кыргызстана и Таджикистана.

 Правильно ! Молодца Мехнатдуст, хоть что то нормальное написал за последнее время )) 


Ну а Вы господа долбаебы, Tajikistan 2014 и Arafsi, ваше место на войне, от таких ебланов как Вы нам надо избавляться !!!

Балаболы-долбаебы как Вы только и делают, что сидят за компом и строят из себя воинов и патриотов.  От Вас пользы для нашего общества ровно столько сколько у сигареты для человеческого организма! 

Бабки надо зарабатывать !!! Экономику поднимать !!!  Общий язык с Узбеками и Киргизами найти !!!  

30.01.2014 08:13ответ на сообщение →Аскар СеСе (29.01.2014 23:37)
User Аскар СеСе (29.01.2014 23:37:47) wrote

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

 Преимущество будет у всех кроме Кыргызстана и Таджикистана.

30.01.2014 07:56
Арзу шикояти мардум алайҳи онҳо зиёд шуда буд. Марзбонони ӯзбак аз сокинони Тоҷикистон барои убур аз марз пайваста ришва меситонданд. Онҳо нисбат ба мардуми тоҷик бадбинӣ доштанд. Гуфта мешуд, ки посгоҳи “Плотина” бахше аз қаламрави Тоҷикистон аст. Вале чаро он ҷо марзбонони ӯзбак мустақар буданд? Тибқи харитаву нақшаҳои замони Шӯравӣ он ҷо қаламрави Тоҷикистон буд. Ман ба ниҳодҳои марказӣ дар ин бора гузориш кардам ва дар ниҳоят, як кумисиюни вилоятӣ таъсис шуд. Ман низ узви ин кумисиюн будам. Дар ҷараёни кори ин кумисиюн бо ҷониби Ӯзбакистон музокирот доштем, вале натоиҷи онро ӯзбакҳо имзо намекарданд. Онҳо такия ба нақшаҳое, ки худашон таҳия карда буданд, иддаъо доштанд, ки он ҷо хоки Ӯзбакистон аст. Ин посгоҳ барои Ӯзбакистон хеле муҳим буд. Зеро бахши аъзаме аз заминҳои Ӯзбакистон тавассути конол (оброҳ)-ҳое, ки аз Сирдарё об мегирифтанд, обшор мешуданд. Ба ин далел онҳо намехостанд, ки посгоҳи “Плотина”-ро аз даст бидиҳанд. Аслан, қаламрави Тоҷикистон то ҳудуди бозори шаҳри Бекобод аст. Дар замони Шӯравӣ онҳо ин қисмат аз хоки Тоҷикистонро барои 40 сол ба иҷора гирифта буданд. Вале замони иҷора кайҳо гузашта буд ва онҳо мебоист кунтрули ин қаламравро ба ихтиёри мо мегузоштанд. То ҷойе ки ман иттилоъ дорем, аз “Плотина” чаҳор конол об мегирифт. Яке ба ноҳияи Мастчоҳ, яке барои вилоятҳои ҷанубии Қазоқистон ва ду конол барои худи Ӯзбакистон буд. Вақте музокироти аъзои кумисиюн дар шаҳри Бекободи Ӯзбакистон баргузор мешуд, онҳо дарк карданд, ки даъвояшон беасос аст ва ба таҳдиду таҳқири мо оғоз карданд. Баъди чунин муносибат тоқати ман аз даст рафт. Вақте ба Нов баргаштам, ба касе чизе нагуфтам ва як нақшаи низомӣ барои бозпас гирифтани қаламрави Тоҷикистон таҳия кардам. Пеш аз ин, ҳамаи посгоҳҳои марзии Ӯзбакистон дар ин минтақа ва ҳаракати низомиёни ӯзбакро омӯхтам. Ман дар итоъати худ 92 корманди милиса (пулис) доштам. 15 нафари онҳоро дар маркази ноҳия мондам ва бо дигарон ба сӯйи марз рафтам. Худи амалиёт аз соъати чаҳори субҳ то даҳи рӯз идома дошт. Дар ин муддат ҳамаи марзбонон ва низомиёни ӯзбакро, ки дар ин посгоҳ буданд, боздошт карда ва силоҳҳояшонро мусодира кардам. Вале сарбозонро, ки гуноҳе надоштанд, аз қаламрави Тоҷикистон берун кардам. Рустам Саидов Ба гуфтаи оқои Саидов, барои истихдоми дубора дар пулис аз ӯ ришва хостаанд Амалиёт бидуни тирандозӣ анҷом ёфт. Мо бо истифода аз ҳамлаи ба истилоҳ “психологӣ” (равонӣ) пирӯз шудем. Зеро на лавозими низомии кофӣ доштем, на сарбозони зиёд. Як мошини борбари низомиро аз марзбонон гирифта ва дар ақаби он аробаеро насб кардем. Сипас, як лӯлаи обрасониро бар болои ароба насб кардем, ки шабона ба тӯп шабеҳ мешуд. Мехостем ба ӯзбакҳо нишон диҳем, ки мо лавозими ҷангии кофӣ дар ихтиёр дорем. Нерӯи марзбонони тоҷикро бо шумули маъмурони пулиси ноҳияи Нов пурзӯр кардам. Худи посгоҳи марзии Тоҷикистонро қариб якуним килуметр болотар, тақрибан дар даромадгоҳи шаҳри Бекобод ҷойгир кардам. Вале ӯзбакҳо бо истифода аз ду БТР ва ҳашт мошини зиреҳпӯши “Хаммер” аз роҳҳои ғайрирасмӣ ба мо ҳамла карданд. Ман ҳамон ҷо ҳузур доштам. Онҳо мехостанд худи “Плотина” ё садди обанборро ба тасарруфи худ дароваранд. Мо 6-7 дона норинҷакандоз доштем ва аз сарбозони худ хостам, ки мошинҳои низомии ӯзбакҳоро нишон бигиранд. Худам барои музокирот ба наздашон рафтам. Онҳо моро писанд намекарданд. Ба ман гуфтанд, ки ту раиси пулиси ноҳия ҳастӣ ва чи коре ба марз дорӣ? Барояшон посух додам, ки ҳамзамон раиси ситоди муҳофизати ноҳияи Нов ҳастам ва таъмини назму тартибот дар қаламрави ноҳия вазифаи ман мебошад. Онҳо аз норинҷакандозҳои мо огоҳӣ надоштанд. Барояшон панҷ дақиқа вақт додам, ки қаламрави Тоҷикистонро тарк кунанд, вагарна ночор мешавам ба онҳо ҳамла кунам. Онҳо хандиданд ва суол карданд, ки бо кӣ ва бо чӣ ҳамла мекунӣ? Баростӣ, қабл аз оғози ин амалиёт, аз ҷумлаи собиқ размандагони Иттиҳоди мухолифон, ки як баталён (гурдон)-и онҳо дар ноҳияи Ғончӣ буд, бист нафарро ба ин амалиёт ҷалб карда будам. Вақте ӯзбакҳо размандагони собиқи мухолифинро бо ришҳои дароз ва бо норинҷакандозҳо диданд, шигифтзада шуданд. Дар ҳамин ҳолат ман ба маъмурони пулис дастур додам, ки зуд ӯзбакҳоро боздошт ва силоҳҳояшонро мусодира кунанд. Дар маҷмӯъ 82 нафар аз афсарон ва сарбозони ӯзбакро боздошт кардем. Дар миёни онҳо фармондеҳи нерӯҳои марзбонии Ӯзбакистон низ буд, ки исмашро фаромӯш кардам, вале ёдам ҳаст, ки рутбаи генерал-майор дошт. Дар ҳамин ҳол, вазири умури дохилаи Ӯзбакистон Зокир Олматов телефун ва таҳдидҳое кард. Барояш гуфтам, ки ту вазири ман нестӣ ва аз ту итоъат намекунам. Ҳар чӣ гуфтание дошта бошӣ, ба вазири умури дохилии Тоҷикистон бигӯ. Магар то ин вақт мақомоти марказӣ дар Тоҷикистон ҳеҷ вокунише ба ин қазия накарда буданд? Баъд аз чанд соъат аз Душанбе ҳайъате ба раҳбарии Яҳё Азимов, нахуствазири вақти Тоҷикистон, омад. Вазири умури дохилӣ Ҳумдин Шарипов, фармондеҳи нерӯҳои марзбонӣ Абдураҳмон Азимов дар ин ҳайъат буданд. Баъд онҳо дастур доданд, ки боздоштшудагонро озод кунам. Яҳё Азимов талаб кард, ки лавозими ҷангии онҳоро ҳам бозпас диҳам. Гуфтам, ки ин лавозимро ман дар амалиёти ҷангӣ ғанимат гирифтаам ва ин дигар моли Тоҷикистон аст. Вале нахуствазир ба хотири ҷилавгирӣ аз ташаннуҷи авзоъ хоҳиш кард, ки лавозими ҷангиро баргардонам. Муносибати онҳо ба амалиёте, ки Шумо анҷом додед, чи гуна буд? Онҳо нахуст хостанд алайҳи ман барои "амали худсарона" парвандаи ҷиноӣ боз кунанд. Вале ман далелҳо пеш овардам, ки тибқи қонун амал кардаам. Бояд таъкид кунам, ки Қосим Қосимов, ки он замон раиси вилояти Суғд буд, аз ман сахт пуштибонӣ кард. Як нуктаро низ мехоҳам таъкид кунам. Вақте ин посгоҳро таҳти кунтрул гирифтам, қад-қади хатти нави марз ҷӯйборҳо кофтам ва сарбозонро бо силоҳ дар он ҷо гузоштам. Тибқи иттилоъи мо, ҳамон шаб беш аз 18 ҳазор сокини шаҳри Бекобод аз тарси ҳамлаи тоҷикон ба Тошканд фирор кардаанд. Баъд аз он ки ин қисмати хоки Тоҷикистонро бозпас гирифтем, 37 корхонаи санъатӣ моли Тоҷикистон шуд. Ин корхонаҳо дар замони Шӯравӣ сохта шуда буданд ва Ӯзбакистон онҳоро моли худ медонист. Ин корхонаҳо ҳоло низ фаъоланд? Рустам Саидов Рустам Саидов се маротиба сафари ҳаҷҷро анҷом дода ва ҳоло аз ӯ Ҳоҷӣ Рустам ном мебаранд Бале. Ҳоло бархе аз онҳоро ҷониби Ӯзбакистон ба иҷора гирифта ва ба буҷети Тоҷикистон маблағ пардохт мекунад. Зеро акнун дар қаламрави Тоҷикистон бархе аз бахшҳои корхонаи тавлиди оҳани ин кишвар воқеъ шудаанд. Бархе аз корхонаҳоро соҳибкорони тоҷик фаъол карданд. Вақте субҳи барвақт посгоҳи “Плотина”-ро гирифтем, он ҷо овезаи оҳанине бо рамзи парчами Ӯзбакистон буд. Шабона аз маркази ноҳияи Нов рассомеро пайдо кардам ва ӯ то субҳ ба ҷойи парчами Ӯзбакистон тасвири парчами Тоҷикистонро дар он овеза кашид. Мардум субҳ бо таъаҷҷуб менигаристанд, ки шабона ин ҷо Ӯзбакистон буду ҳоло Тоҷикистон аст. Баъд аз ин ҳодиса ман аз сокинони чанд русто, ки солҳои тӯлонӣ қаламрави Ӯзбакистон маҳсуб мешуданд, тақозо кардам, ки дар мавриди шаҳрвандии худ тасмим бигиранд. Зеро он замон бештари онҳо шиносномаҳои Ӯзбакистонро доштанд. Гуфтам, ки ё равед дар Ӯзбакистон зиндагӣ кунед, ё шиносномаҳои тоҷикӣ бигиред. Дар натиҷа, ҳудуди севуним ҳазор нафар аз ин сокинон табаъияти Тоҷикистонро дарёфт карданд.
29.01.2014 23:37ответ на сообщение →Bankster (29.01.2014 13:43)
User Bankster (29.01.2014 13:43:05) wrote:
В составе ВС Киргизии имеется одна мотострелковая дивизия, одна горная, две спецназа, две ПВО бригады, ряд других частей и подразделений. На вооружении — от 150 до 200 танков, примерно 450 БМП и БТР, до 250 артсистем (в том числе по 20 САУ и РСЗО), около 30 устаревших истребителей МиГ-21 (не факт, что хотя бы один из них способен подняться в воздух), 10 ударных вертолетов Ми-24, более 20 транспортных Ми-8. Численность личного состава ВС — 11 тысяч человек, еще примерно столько же — в других силовых структурах.

В составе ВС Таджикистана — две мотострелковые, одна десантно-штурмовая, одна артиллерийская бригада. На вооружении таджикской армии — около 40 танков, до 100 БМП и БТР, около 30 артсистем (включая несколько «Градов»), около двух десятков вертолетов Ми-24 и Ми-8. Численность личного состава всех силовых структур не достигает 20 тысяч человек.

Уровень боевой и морально-психологической подготовки в обеих армиях весьма низок. В обеих странах имеют место острые внутренние конфликты, этнические, социальные и конфессиональные. В Таджикистане основным является конфликт между властью и исламской оппозицией, в Киргизии — между Севером и Югом и между киргизами и узбеками. Поэтому армии не только слабы, но и не отличаются внутренним единством.

Подробнееhttp://rusplt.ru/world/srednaja_asia.html

   Наличие такого количества и качества вооружении у двух государств, в условиях театра военных действ в горной местности мало имеет значения.

   Вертолеты и самолеты, старые производства России (СССР)  в горных условиях мало эффективны, при наличии достаточного количества зенитных установок (средств ПВО) или даже ПЗРК. Ни один летчик, даже супер герой, зная о наличии ПЗРК у противника ни осмелится приблизится к позициям врага близко чтобы прицельно пустить ракету или бомбу в него. А высокоточных ракет и бомб чтобы с дальнего расстояния пустить по врагу, ни у кого из этих стран нет в наличии. А так из дальнего расстояния в горной местности,  в направления противника пускать неуправляемые ракеты (воздух-земля) и бомбы это практически тоже самое, что сбросить в пустое море боеприпасы.

   Из перечисленного вооружения, будут иметь значения системы залпового огня, в случае если специалисты стран знают, имеют практику правильно эксплуатировать эти системы, то есть умеют прицельно стрелять.

    В случае вооруженного конфликта между этими странами, на первой этапе возможного конфликта, все таки будет иметь определяющее значения и успех будет зависит: от обученности и слаженности личного состава, от умение применять личное и коллективное оружие личным составом, от способности и военного мастерство командиров всех уровней, от опыта участия в боевых действиях и качество опыта полученного на учениях личным составом в мирное время, от качество связи между подразделениями и руководством ВС, от качества грамотного управления силами и средствами задействованных в возможном конфликте и резервами. 

   Зная все это, каждый может просчитать у кого преимущество при возможном конфликте.

29.01.2014 22:02ответ на сообщение →Bankster (29.01.2014 16:26)
User Bankster (29.01.2014 16:26:11) wrote:
User Хотим перемен. (29.01.2014 16:02:46) wrote:
User Bankster (29.01.2014 13:43:05) wrote:
В составе ВС Киргизии имеется одна мотострелковая дивизия, одна горная, две спецназа, две ПВО бригады, ряд других частей и подразделений. На вооружении — от 150 до 200 танков, примерно 450 БМП и БТР, до 250 артсистем (в том числе по 20 САУ и РСЗО), около 30 устаревших истребителей МиГ-21 (не факт, что хотя бы один из них способен подняться в воздух), 10 ударных вертолетов Ми-24, более 20 транспортных Ми-8. Численность личного состава ВС — 11 тысяч человек, еще примерно столько же — в других силовых структурах.

В составе ВС Таджикистана — две мотострелковые, одна десантно-штурмовая, одна артиллерийская бригада. На вооружении таджикской армии — около 40 танков, до 100 БМП и БТР, около 30 артсистем (включая несколько «Градов»), около двух десятков вертолетов Ми-24 и Ми-8. Численность личного состава всех силовых структур не достигает 20 тысяч человек.

Уровень боевой и морально-психологической подготовки в обеих армиях весьма низок. В обеих странах имеют место острые внутренние конфликты, этнические, социальные и конфессиональные. В Таджикистане основным является конфликт между властью и исламской оппозицией, в Киргизии — между Севером и Югом и между киргизами и узбеками. Поэтому армии не только слабы, но и не отличаются внутренним единством.

Подробнееhttp://rusplt.ru/world/srednaja_asia.html

 Чи гуфтании аку ба и гапот, зури мо ба ин мугулмичозхои кучманчи намерасад ми?

Чихел кайд кардаанд бузургонамон: Пароканда лашкар наояд ба кор, 200 марди чанги беш аз 100 хазор.

Онхо тарсончак ва парокандаанд.

Число войск, солдат и вооружений это ничто если у тебя армия трусливая. Пример: Война России против чеченцев. Чеченский батальон восток против Грузии. Население Чечны не больше 1, 5 миллионов, и вот смотри какие у них бойцы.  

 Ну если так, то фильм выйдет скоро: 300 таджиков ))

Ну и можно тогда и на узбеков пойти, не смотря на то что военная мощь Узбекистана это больше чем Тадж и Кргиз вместе взятые. 

Война с Киргизией откинет нас еще на несколько десятков лет если не сто.

Поэтому царь который это понимает должен подключить дипломатию. 

Короче, глупо отдавать жизнь за глупого царя ! 

 ты заебал уже петушок ! хуй чтол таджикский хочешь сосать? пидарас скажи чем как шавка намеки кидать ...пидарасня ебанная

29.01.2014 21:11ответ на сообщение →Bankster (29.01.2014 16:26)
Дурак ты!!Если об какался иди вон или сиди и молчи , наверняка ты не служил в армии по этому так рассуждаешь  !!Другие найдутся пойдут и покажут Кузкину мать  ! Армия у нас нормальная и мы должны гордится ею там служат наши братья !
мехмон
29.01.2014 18:51
Гость
IP:83.149.48.41
Не кто не собирается за царя даже пальцем шевелит ,не то что воевать с кемто ради него,а киргизы тоже должны знать что за честь и достоинство ,за землю свою мы кускина мать покажем им.
29.01.2014 16:26ответ на сообщение →Хотим перемен. (29.01.2014 16:02)
User Хотим перемен. (29.01.2014 16:02:46) wrote:
User Bankster (29.01.2014 13:43:05) wrote:
В составе ВС Киргизии имеется одна мотострелковая дивизия, одна горная, две спецназа, две ПВО бригады, ряд других частей и подразделений. На вооружении — от 150 до 200 танков, примерно 450 БМП и БТР, до 250 артсистем (в том числе по 20 САУ и РСЗО), около 30 устаревших истребителей МиГ-21 (не факт, что хотя бы один из них способен подняться в воздух), 10 ударных вертолетов Ми-24, более 20 транспортных Ми-8. Численность личного состава ВС — 11 тысяч человек, еще примерно столько же — в других силовых структурах.

В составе ВС Таджикистана — две мотострелковые, одна десантно-штурмовая, одна артиллерийская бригада. На вооружении таджикской армии — около 40 танков, до 100 БМП и БТР, около 30 артсистем (включая несколько «Градов»), около двух десятков вертолетов Ми-24 и Ми-8. Численность личного состава всех силовых структур не достигает 20 тысяч человек.

Уровень боевой и морально-психологической подготовки в обеих армиях весьма низок. В обеих странах имеют место острые внутренние конфликты, этнические, социальные и конфессиональные. В Таджикистане основным является конфликт между властью и исламской оппозицией, в Киргизии — между Севером и Югом и между киргизами и узбеками. Поэтому армии не только слабы, но и не отличаются внутренним единством.

Подробнееhttp://rusplt.ru/world/srednaja_asia.html

 Чи гуфтании аку ба и гапот, зури мо ба ин мугулмичозхои кучманчи намерасад ми?

Чихел кайд кардаанд бузургонамон: Пароканда лашкар наояд ба кор, 200 марди чанги беш аз 100 хазор.

Онхо тарсончак ва парокандаанд.

Число войск, солдат и вооружений это ничто если у тебя армия трусливая. Пример: Война России против чеченцев. Чеченский батальон восток против Грузии. Население Чечны не больше 1, 5 миллионов, и вот смотри какие у них бойцы.  

 Ну если так, то фильм выйдет скоро: 300 таджиков ))

Ну и можно тогда и на узбеков пойти, не смотря на то что военная мощь Узбекистана это больше чем Тадж и Кргиз вместе взятые. 

Война с Киргизией откинет нас еще на несколько десятков лет если не сто.

Поэтому царь который это понимает должен подключить дипломатию. 

Короче, глупо отдавать жизнь за глупого царя ! 

 

29.01.2014 16:02ответ на сообщение →Bankster (29.01.2014 13:43)
User Bankster (29.01.2014 13:43:05) wrote:
В составе ВС Киргизии имеется одна мотострелковая дивизия, одна горная, две спецназа, две ПВО бригады, ряд других частей и подразделений. На вооружении — от 150 до 200 танков, примерно 450 БМП и БТР, до 250 артсистем (в том числе по 20 САУ и РСЗО), около 30 устаревших истребителей МиГ-21 (не факт, что хотя бы один из них способен подняться в воздух), 10 ударных вертолетов Ми-24, более 20 транспортных Ми-8. Численность личного состава ВС — 11 тысяч человек, еще примерно столько же — в других силовых структурах.

В составе ВС Таджикистана — две мотострелковые, одна десантно-штурмовая, одна артиллерийская бригада. На вооружении таджикской армии — около 40 танков, до 100 БМП и БТР, около 30 артсистем (включая несколько «Градов»), около двух десятков вертолетов Ми-24 и Ми-8. Численность личного состава всех силовых структур не достигает 20 тысяч человек.

Уровень боевой и морально-психологической подготовки в обеих армиях весьма низок. В обеих странах имеют место острые внутренние конфликты, этнические, социальные и конфессиональные. В Таджикистане основным является конфликт между властью и исламской оппозицией, в Киргизии — между Севером и Югом и между киргизами и узбеками. Поэтому армии не только слабы, но и не отличаются внутренним единством.

Подробнееhttp://rusplt.ru/world/srednaja_asia.html

 Чи гуфтании аку ба и гапот, зури мо ба ин мугулмичозхои кучманчи намерасад ми?

Чихел кайд кардаанд бузургонамон: Пароканда лашкар наояд ба кор, 200 марди чанги беш аз 100 хазор.

Онхо тарсончак ва парокандаанд.

Число войск, солдат и вооружений это ничто если у тебя армия трусливая. Пример: Война России против чеченцев. Чеченский батальон восток против Грузии. Население Чечны не больше 1, 5 миллионов, и вот смотри какие у них бойцы.  

 
1
 
 
 
 
 
 

Обсуждение в Facebook:




Главные новости

08.1216:25“Мамочка, я очень-очень люблю тебя!”
08.1215:43Таджикская принцесса оправдалась за свадебное платье в 40 миллионов рублей
08.1215:15Президент Узбекистана предложил сделать должность глав администраций выборной
08.1215:14Таджикских предпринимателей заставят ставить новые кассовые аппараты
08.1215:03США на треть увеличили размер финансовой помощи Таджикистану


Самое обсуждаемое

07.1207:59Власти Таджикистана планируют в два раза сократить уровень бедности(6)
05.1211:34Таджикистан перейдет на 12-летнее образование в 2020 году(6)
07.1215:18Первый визит в качестве президента Шавкат Мирзиёев совершит в Россию(2)
07.1216:01Как Душанбе сделать туристической столицей? Голосуйте!(1)